Alan Adları Serbest Bırakılıyor

Alan Adları Serbest Bırakılıyor

"İnternette alan adları tahsisinde en üst düzey makam olan Icaan kullanıcılara .com veya .net gibi sınırlı internet adresi uzantıları yerine .sevgi, .ankara gibi sınırsız sayıda ve her dilde alan adı oluşturma olanağı tanımaya hazırlanıyor.

Icaan'in (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers - İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) Paris'te yapılan 32'nci genel kurul toplantılarında, yeni alan adlarıyla ilgili oylama Perşembe günü yapılacak.

Beklendiği üzere oylamada, yeni alan adlarıyla ilgili uygulama kabul edilirse, her ülkeden kullanıcı özel sözcükleri alan adı olarak kullanabilecek. Icaan Başkanı Paul Twomey, Fransız ekonomi dergisi Les Echos'ya yaptığı açıklamada, "1.3 milyar internet kullanıcısı .com, .net veya .org'dan başka, 2009 başından itibaren, genelleyici adresler almak için .sevgi, .nefret, .kent veya özel isimler kullanabilecekler" dedi.""[Kaynak:Chip Online]

Böylece spamcılara gün doğdu artık belli alan adlarının çok kolay çakmasını yapabilirler :) Alan adını serbest bırakmak yerine sayıyı arttırsalardı biraz bence daha iyi olurdu biz alan adı sahipleri için. Artık alan adlarımızı telif hakkıyla korumamız gerekiyor sanırım :)

Bu yazıyı beğendiyseniz RSS akışına abone olarak yeni yazılarımızı e-posta aracılığıyla takip edebilirsiniz. Bu link ile abone olabilirsiniz.

0 yorum var.: