Bilgisayar Hızı İçin Masaüstü Temizliği

Bilgisayar Hızı İçin Masaüstü Temizliği

Birçoğunuz bilirsiniz, masaüstünde bırakılan dosyalar bilgisayarın açılışta ve açılış sonrasındaki kullanımında bayağı bir performans düşüklüğüne neden olur. Genellikle de masaüstünde yapacağınız işlemlerde çok büyük hız kaybı yaşarsınız. Hızlı bir bilgisayar için masaüstünüzü temiz bırakın bu önemli bir etkendir.

Örneğin masaüstünde büyük boyutlu resim klasörleri bulundurmak yerine bunu belgelerim\resimlerim içinde yapın. Yada internetten indirdiğiniz büyük boyutlu programları, mp3'leri masaüstünde bırakmak yerine C:\ veya D:\ içinde oluşturacağınız bir klasörde saklayın. Biz C:\ içinde saklamanızı da fazla tavsiye etmiyoruz gerçi C:\ windows'un olduğu dizindir ve hard disk'inizin o bölümünün fazla dolu olmaması lazımdır ama masaüstünde de bırakmaktan iyidir, siz, hard diskinizin D:\ bölümü varsa oraya kaydedin dosyaları.

Ayrıca masaüstünde yüklediğiniz bütün programların kısayolları bulunmasın. Bunların sadece en önemlilerini bırakın, diğerlerini ise masaüstünde programlar veya oyunlar gibi klasörler açarak oralara doldurun. Masaüstündeki fazla kısayollar size hız kaybı yaşatacaktır.

Şimdi sabah sabah bunları yazmak nerden esti diyenleriniz de olabilir tabi, :) Kendi masaüstüme baktım da, siteye tema yapmakla uğraşırken bayağı bir doldurmuşum masaüstümü. Kendi masaüstümü temizlerken sizlerle de bu ipucunu paylaşayım dedim.

Bu yazıyı beğendiyseniz RSS akışına abone olarak yeni yazılarımızı e-posta aracılığıyla takip edebilirsiniz. Bu link ile abone olabilirsiniz.

2 yorum var.:

Adsız dedi ki...
25.04.2008 22:40  

bir soru sormak istiyorum benim bilgisayarda duvar kağıdı çalışmıyor i ö ü g harfleri çalışmıyor v.b bana yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar romantk_63@hotmail.com

Sedran dedi ki...
17.05.2008 09:43  

windows'un ingilizce ise bu harflerin çalışmama ihtimali var, duvar kağıdının neden çalışmadığı hakkında bir fikrim yok, neler yaptın da bu hale geldi bunlarla ilgili olabilir.