Osman Pamukoğlu

Osman Pamukoğlu

Artık sadece bilgisayar konuları işlemekten ben çok sıkıldım biraz bilgisayar konularının dışına çıkayım diye düşündüm, biraz da bugün dayımın bilgisayarında izlediğim kan uykusu adlı belgeselin etkisinde kalmış olsam gerek, Büyük Komutan Osman Pamukoğlu'nun biyografisini sizlerle paylaşma ihtiyacı duydum... Bu ufak biyografi elbette ki onun yaptıklarını anlatmaya yetmeyecek fakat bulduklarımı paylaşıyorum sizlerle... Kendisine de sonsuz teşekkürler!

Osman Pamukoğlu

1947 yılında Sinop'un Gerze ilçesinde doğdu. Hayatı Eğitimini sırasıyla, Selimiye Askeri Ortaokulu, Kuleli Askeri Lisesi, Kara Harp Okulu, Piyade Okulu, Kara Harp Akademisi, Silahlı Kuvvetler Akademisi ve Milli Güvenlik Akademisi'nde öğrenim yaptı. Harp Okulu'ndan 1967'de mezun olmuştur. Askeri Kariyer 1990-1992 yılları arasında 42.Piyade Alay Komutanlığı, 1993-1995 yıllarında Hakkari Dağ ve Komando Tugayı ve Hakkari Güvenlik Komutanlığı yapmıştir. Hakkari'deki görevi sırasında PKK'ya karşı yapılan en büyük harekât olan Çelik-1 Operasyonu'nu yönetmiştir. Çelik-1 harekatı 19 Mart 1995 günü başlamış ve toplam 37 gün sürmüştür. Operasyona 6 Tugay'dan 35 bin asker ve 10 bin korucu katılmıştır. Güneydoğu görevinden sonra KKTC Paşaköy'de 28.nci Tümen Komutanlığı'nı üstlendi. 2000- 2001'de Piyade Okul Komutanlığı görevinden sonra 4 Ağustos 2002yuksek askeri sura tarafindan emekli edilmistir. Pamukoğlu Türk Ordusunda 5 tane Üstün Birlik Yetiştirme Nişanı'na sahip tek kişidir.


Bir gazeteciye o tarihi açıklamasını yapıyor; "Ben askerime leş toplatmam"

Bu yazıyı beğendiyseniz RSS akışına abone olarak yeni yazılarımızı e-posta aracılığıyla takip edebilirsiniz. Bu link ile abone olabilirsiniz.

0 yorum var.: