YouTube’un Amerikan Seçimlerindeki Etkisi Tartışılıyor

YouTube’un Amerikan Seçimlerindeki Etkisi Tartışılıyor

Türkiye'de hala interneti kullanmayı akıl edemeyen eski moda partilerin katıldığı bir seçim yaşadıktan, hemen sonra size alın bir internetin seçim üzerindeki etkisi haberi..

Internet için bir başka ilk gerçekleşti: CNN ilk defa ABD Başkanlık seçimi ile ilgili geleneksel TV tartışmasını, tüm soruların TV spikerleri yerine, sıradan insanlar tarafından sorulduğu ve birer YouTube videosu aracılığı ile gönderildiği bir formatta gerçekleştirdi.

Hilary Clinton'un da yer aldığı 8 adayın katıldığı program sırasında, adaylara Irak savaşından, vergilere, küresel ısınmaya değin uzanan sorular soruldu. ABD'de haziran ayında yapılan 11 ulusal anketin sonucunun % 40 ile senatör Clinton'ı favori gösterdiği, arkasından % 25 ile senatör Barack Obama ve % 14 ile eski senatörJohn Edwards'ın geldiği bildiriliyor.

CNN ve YouTube işbirliği ile hazırlanan program, Web 2.0’ın, politik seçimler üzerindeki etkileri de tartışmaya açtı.

Programla izleyen uzmanlardan bazıları “ileri teknoloji albenisi dışında her zaman yapılagelen diğerleri ile aynıydı: Spikerlerin muhtemelen zaten soracağı soruları YouTube videoları ile soran insanlar ve her zaman verdikleri yanıtları veren (veya aslında cevap vermeyen) başkanlık adayları. İnsanlar sorularını postayla veya e-mail ile yollasalardı da efektif anlamda aynı sonuç alınırdı” derken, diğer bazıları “YouTube seçimlerin işleyişinde herhangi bir değişim gerçekleştirebilecekse, bunun bir adayın promosyonunu yapan veya diğer adayları kötüleyen yetkisiz kullanıcı-üretimi kampanya videoları ile sağlanacağını düşünüyorum. Apple Computer’ın “1984” TV reklamının kullanıldığı Hillary Clinton/Barack Obama kampanya videoları gibi videoların kampanyalar ve seçmenler üzerindeki etkisine ilişkin araştırma raporlarını 5 yıl sonra görmek oldukça enteresan olacak. Belki günün birinde UGC gerilla kampanyaları, resmi TV yayınlarından daha etkili hal gelebilir.” diyorlar.

Programda 39 soru soruldu. Bunları burayı tıklayarak görebilirsiniz. Bu arada soru sormak için Youtube'e başvuran 2950 video ise kullanılmadı. Bunları da burayı tıklayarak görebilirsiniz. Sorulan soruları burayı tıklayarak okuyabilir ya da tartışma sonucunu buradan görebilirsiniz.

Anlaşılan daha bizim bir fırın dolusu ekmek yememiz lazım.
KAYNAK: Turk.İnternet.com

Bu yazıyı beğendiyseniz RSS akışına abone olarak yeni yazılarımızı e-posta aracılığıyla takip edebilirsiniz. Bu link ile abone olabilirsiniz.

0 yorum var.: