Youtube Lisanslara Dikkat Edecek...

Youtube Lisanslara Dikkat Edecek...

Telif hakkı sahipleriyle başı dertte olan YouTube, yakında videoları tarayıp yasal olmayanlarını kaldıracak bir sisteme geçecek.

YouTube için çalışan bir avukatın söylediğine göre, video paylaşım sitesi yakında FBI'ın da kullandığı bir yönteme dayanan video tanıma sistemini devreye sokacak. Telif hakkı sahipleriyle işbirliği yapılarak yayınlanması yasal olmayan içerik veritabanı oluşturulacak. Daha sonra siteye yüklenen videolar birkaç dakika içinde bu veritabanıyla karşılaştırılıp telif haklarını ihlal edip etmediği belirlenecek. İçerik sahipleri YouTube'a videolarından bölümler göndererek bu veritabanının oluşturulmasından sorumlu olacaklar.

Yeterli Olur mu?

YouTube'un bu adımı hoş karşılansa da, kimilerine göre geç kalan bir hamle. Bu filtrelemenin sonbahara hazır olacağı tahmin ediliyor. YouTube, şu anda da telif hakkı sahipleriyle işbirliği yaparak izinsiz eklenen içeriğin kaldırılması isteklerine cevap veriyor.

Kaynak: shiftdelete.net

Bu yazıyı beğendiyseniz RSS akışına abone olarak yeni yazılarımızı e-posta aracılığıyla takip edebilirsiniz. Bu link ile abone olabilirsiniz.

0 yorum var.: