Klasörler ve Klasör Oluşturma Hakkında Birkaç Bilgi...

Klasörler ve Klasör Oluşturma Hakkında Birkaç Bilgi...

İsimsiz Klasör Oluşturmak

Normalde bilgisayarınız her klasöre bir isim vermeniz için sizi zorlar, Eğer bilgisayarınıza kim olduğunuzu göstermek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edin; NumLock tuşunun basılı olduğundan emin olun, İsmini değiştirmek istediğiniz klasörü seçin, F2 veya sağ fare tuşundan Yeniden Adlandırı seçin, Alt tuşunu basılı tutarken 0160 yazın, We elinizi kaldırın artık klasörünüz isimsiz. Aynı işlemi birçok klasörde yapabilirsiniz ama Alt+0160 sayısını 2 defa girin, her girişte elinizi Alt tuşundan kaldırın, bundan sonraki her klasör için bir fazlasını yapın.


* Not: Yeni bir klasör yaratın ve ismini "con" yapmayı deneyin. Üzgünüm ama yapamayacaksınız. "con" isminde klasör yaratılamıyor.

*Bir Hindistanlı, kimsenin "con" isminde bir klasörü hiçbir yerde yaratamadığını keşfetti.
Bu çok ilginç birşey...ve inanılmaz. Microsoft'un bütün programlama ekibi (Bill Gates dahil), neden böyle bir durumla karşılaşıldığı sorusuna cevap veremediler!

FAT dosya sisteminde verilen dosya isimlerinde kullanılamayacak bazı karakterler bulunmaktadır.

. " / [ ] : ; | = , * ? (boşluk) bu karakterleri dosya ve dizin ismi verme sırasında kullanamamaktayız. Ayrıca dosya ve isimlere bazı kelimelerde veremiyoruz.

CON, AUX, COM1, COM2, COM3, COM4, LPT1, LPT2, LPT3, PRN, NUL
Bu isimlerde hiç bir şekilde dosya veya dizin ismi olamamaktadır. Bunun sebebide FAT dosya sisteminde bu isimlerin daima kullanılmaya açık isimler olmasından dolayı kilitlenmesidir.

Hatta sadece con değil "prn, aux, clock$, nul, com1, com2, com3, com4, com5, com6, com7, com8, com9, lpt1, lpt2, lpt3, lpt4, lpt5, lpt6, lpt7, lpt8, lpt9" ismiyle klasör oluşturamıyorsunuz.

KAYNAK: ERENET.NET

Bu yazıyı beğendiyseniz RSS akışına abone olarak yeni yazılarımızı e-posta aracılığıyla takip edebilirsiniz. Bu link ile abone olabilirsiniz.

0 yorum var.: