YouTube'u Tanıyalım...

YouTube'u Tanıyalım...

YouTube, 15 Şubat 2005'te 3 eski PayPal çalışanı tarafından kurulmuş bir Video barındırma web sitesidir. "Tube" kelimesi Cathode ray tube; Televizyon Tüpünden gelmiştir. Broadcast Yourself; Kendini Yayınla sloganı ile yola çıkmıştır. Ekim 2006'da Google tarafından satın alınmıştır.

YouTube platformunda kullanıcılar var olan video klipleri izleyebilmekte ayrıca istenildiğinde kendi video klibini YouTube'a ekleyebilmektedir. YouTube kurucuları Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim'dir.

Bu platformda yer alan video klipler film, tv programları parçacıkları, müzik videoları ve kişisel amatör kliplerden oluşmaktadır. Kullanıcılar tarafından YouTube'a günlük yaklaşık 65.000 adet yeni video klip eklenmekte ve 100 milyona yakın video klip izlenmektedir.

YouTube, 9 Ekim 2006 tarihinde Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınmıştır. Bu Google tarihindeki en büyük alımdır. Google'ın ödediği 1.65 milyar dolar Youtube'un çalışanları arasında bölünmüştür.

Çalışma Sistemi

YouTube video formatı olarak Flash Video Formatı (*.flv) kullanmaktadır. Web sitesinde istenen video klipler Flash Video olarak izlenebilmekte veya bilgisayara *.flv formatında dosya olarak indirilebilmektedir. Video klipleri izlemek için Adobe Flash plug-ini bilgisayarda kurulu olmalıdır. Eklenen video klipler YouTube tarafından otomatik olarak Flash Video Format'a dönüstürülmektedir. Önerilen video çözünürlügü 320x240 Pixel'dir.

AVI, MPEG veya Quicktime vb. video formatına sahip video klipler YouTube'a eklenebilmektedir. Kullanıcı tarafından eklenen bir video kullanıcı Yönetmen (Director) hesabına sahip olmadıkça 100 Mb kapasiteli ve en fazla 10 dakika süreli olmalıdır.

Kullanım koşullarına uymayan video klipler YouTube çalışanları tarafından incelenerek silinmektedir.

YouTube kullanıcıları izledikleri video klipleri degerlendirip not verebilmekte ayrıca izledikleri video klip hakkında yorum yazabilmektedir.

Yasal Sorunlar

Youtube video paylaşım sitesi şu sıralar sitede yayınlanan ve telif hakkı ile korunan videolar nedeniyle yasal sorunlar yaşamaktadır. Yakın gelecekte yüklü tazminat davalarını kaybetme tehditiyle karşı karşıyadır. Ancak birkaç firma ile yapılan anlaşmalar ile Youtube bazı telif hakkı ile korunan videoları yayınlama hakkına sahip olmuştur.

Ödüller

YouTube 2006'nın ödül alan videolarını açıklamıştır. Kategorilere "'En sevimli' video" ve "En Yaratıcı" dahil edilmiştir. Adayların arasında Peter Oakley (geriatric1927), LonelyGirl15, thewinekone, Renetto ve Chad Vader'da mevcuttur.

Aday verilen videolar kulanıcılar tarafından hazırlanan orijinal videolardır.

2006 Ödülleri:

 • En Yaratıcı - Here It Goes Again OK Go
 • En İyi Komedi - Smosh Short 2: Stranded Smosh
 • En İyi Yorumlama - Hotness Prevails thewinekone
 • En İyi Dizi - Ask A Ninja digtalfilmmaker
 • En İyi Müzik Videosu - Say It's Possible Terra Naomi
 • En Esinlendirici - Free Hugs Campaign PeaceOnEarth123
 • En Sevimli - Kiwi Madyeti47

YouTube Kullanıcılarının Etkisi

YouTube'un popülerliği birçok YouTube kullanıcısının İnternet'te ün kazanmasına neden olmuştur. Bu kullanıcılar kendi ülkelerindeki videoları ile farklı yollarla ünlenmişlerdir. YouTube'un en fazla takip edilen üyesi Smosh'tur. Diğer kullanıcılara İnternet ünü farklı yollarla gelmiştir. Örneğin YouTube kullanıcısı Massachusettsli eski resepsiyonist Brooke Brodack, NBC'nin bir programına 18 aylık sözleşme imzalamıştır. YouTube'un en fazla takip edilen kullanıcısı lonelygirl15'in de gerçekte Yeni Zelandalı bir aktris olan Jessica Lee Rose olduğu ve videolarını birkaç film yönetmeni ile yaptığı açıklanmıştır.

Müzik etkinlikleri

YouTube başarılı müzisyenlerin yetişmesine olanak vermiştir. (Terra Naomi ve koşu bantı kullanarak klip çekmiş olan OK Go)

Türk kullanıcıların etkisi

Ülkemizde de Almanya'da yaşayan Türk grubu Grup Tekkan'ın Almanca müzik klipleri(Wo bist du mein Sonnenlicht) şimdiye kadar sitede en fazla izlenen 100 video arasında yer almıştır. Cenk ve Kemal adlı iki arkadaşın birlikte yorumladığı Barbie girl ile (Turkish Barbie Girl), Deli grubu'nun bir hayranı ÖSYM şarkısı ile, batesmotelpro kullanıcısı da Fransızca şarkılardan söylediği "Bana Kitap Al"(Ne me quitte pas) ve "Sütü Seven Kamyoncu"(Si tu savais) ile ünlenmiştir.

Diğer sitelere etkisi

PiknikTube, PornoTube, LesbianTube ve XTube gibi birçok video paylaşım sitesi YouTube'un isminden esinlenerek -tube takısını kullanmıştır.

YouTube'da şöhret

YouTube'daki videoları sayesinde İnternet'te tanınmış olan kişiler de vardır. Bu kişilere "YouTube ünlüleri" de denilebilir. Bunlardan bazıları;

 • Brooke Brodack (Brookers)
 • Ian Hecox ve Anthony Padilla (Smosh)
 • Jessica Lee Rose (lonelygirl15 karakterini oynamaktadır)
 • Judson Laipply
 • Peter Oakley (geriatric1927)

Brooke Brodack Haziran 2006'da Carson Daly'nin yapımcısı olduğu programlar ile 18 aylık anlaşma imzalayarak YouTube'tan medya'ya geçen ilk kişi'dir. 31 Ocak 2007'de, Lisa Donovan'ın (LisaNova) Fox'un skeç komedi programı MADtv'nin 12. sezon bölümlerine katıldığı açıklanmıştır.

Ünlü üyelerle gelir paylaşımı

Mayıs 2007'de YouTube çok fazla izlenen kullanıcılarına YouTube partnerliğine davet etmiştir. Bunların arasında Ben Going(boh3m3), Caitlin Hill(TheHill88) ve Paul Robinett(renetto) vardır.

YouTube buluşmaları

YouTube'un en düzenli katkıda bulunan kişilerin YouTube kullanıcılarına düzenlediği güncel ve uluslararası bir buluşma'dır. İlk buluşma Ocak 2007'de Hollywood, Kaliforniya'da düzenlenmiştir. İkinci buluşma, San Francisco, Kaliforniya'daki Pier 39'da düzenlenmiştir. Caitlin Hill, Ben Going, Smosh, Paul Robinett ve lonelygirl15'te Danielbeast rolünü oynamış Yousef Abu-Taleb, bu buluşmaya katılanlar arasındadır. 7 Temmuz, 2007'de New York'ta düzenlenecek buluşmanın yanı sıra, bir sonraki "As One" buluşması Kasım 2007'de Melbourne, Avustralya'da planlamaktadır.

Bu yazıyı beğendiyseniz RSS akışına abone olarak yeni yazılarımızı e-posta aracılığıyla takip edebilirsiniz. Bu link ile abone olabilirsiniz.

0 yorum var.: