İnternet hız rekoru, İsveçli babaannenin

İnternet hız rekoru, İsveçli babaannenin

İnternet hız rekoru, İsveçli babaannenin

İsveç'te bir ağ uzmanının, mevcut fiber optik internet alyapısının çok daha verimli ve hızlı kullanabileceğini gösteren denemesi 75 yaşındaki annesine yaradı.

İsveç'te 75 yaşındaki Sigbritt Lothberg internet hız rekorunu kırdı. Lothberg'in evinden internete saniyede 40 Gbit hızla bağlanılabiliyor. İsveç'in Karlstad şehrinde gerçekleşen, evden internet bağlantısı rekoru, şehrin internet ağlarından sorumlu birimi ve Lothberg'in aynı zamanda ağ uzmanı olan oğlunun ortak çalışması ile elde edildi.

2 saniyeden daha az bir sürede, bir sinema filminin tamamını, ev bilgisayarına indirmeye olanak tanıyan rekor bağlantı hızı, bağlantıdaki yeni bir modülasyon tekniği kullanılması ile elde edildi. Yeni modülasyon tekniği ile, aralarında yaklaşık 2 bin kilometre mesafe bulunan iki router arasında, arada bir işaret yineleyici bulunmadan data transferi sağlanabildiği belirtiliyor.

Uygulamayı hayata geçirenler, amaçlarının internet bağlantı hızında bir limit olmadığını göstermekolduğunu belirtiyor. Bağlantının, internet ile çok haşır neşir olmayan ve sanal alemi günlük gazeteleri takip etmekten başka bir amaçla kullanmayan yaşlı bir hanımefendinin evinde hayata geçirilmesi ise internet oparatörlerine yapılmış hoş bir şaka gibi duruyor.

Yazan: Emek Kaplangil
kaynak!

Bu yazıyı beğendiyseniz RSS akışına abone olarak yeni yazılarımızı e-posta aracılığıyla takip edebilirsiniz. Bu link ile abone olabilirsiniz.

3 yorum var.:

Adsız dedi ki...
25.07.2007 15:22  

valla ben daha fazlasını yaptım 100gbit hızla girebiliyom

laled_laled_93 dedi ki...
25.07.2007 15:25  

ben onun daha iyisini yaptım saniyede 120 gbit hızla girilebiliyor.

Sedran dedi ki...
25.07.2007 15:29  

ne güzel bi durum :D bende 250 ile giriodum zaten :P