İngiltere Premier Ligi’nden Youtube’a Dava!

İngiltere Premier Ligi’nden Youtube’a Dava!

Youtube’un başı dertten kurtulmuyor. Viacom’un Youtube’a açmış olduğu 1 milyar dolarlık tazminat davası henüz sonuçlandırılamazken, BBC İngiltere Premier Ligi’nin New York’ta Google’a karşı dava açağını duyurdu.

Youtube’da Premier Lig görüntülerine ait onbinlerce video var ve bu videolar toplamda milyonlarca kez görüntülenmiş. Bu maç görüntülerinin yayın hakkı, Premier Lig’e ait.

İngiltere Premier Ligi, dünyanın en büyük ve en fazla paranın döndüğü futbol ligi. Yayınlayıcı firma, Premier Lig’e senelik 5 milyar dolar civarında yayın hakkı (havuz parası) ödüyor. Yayın hakkına sahip kuruluş ise, maç görüntülerini belirli bir ücret karşılığında diğer ulusal kanallara satıyor. Maçtan hemen sonra, Youtube’a yüklenen görüntüler ise bedava! Bu nedenle, Premier Lig, büyük bir davaya hazırlanıyor. Ayrıca Premier Lig, dava ayrıntılarının yer aldığı bir web site bile açmış.
Youtube’da Premier Lig’e, -Skype’nin yaptığı gibi- Youtube isminin domainde kullanılmasından dolayı dava açmasın ?:)

Google’ın bu davalara karşı genel bir cevabı ise, “Bu davalar, interneti, kullanıcıların video paylaşımlarını tehdit ediyor”. Premier Lig ve Viacom’dan başka, telif haklarına sahip olan binlerce firmanın videoları da Youtube’da yayınlanıyor. Kısacası davaları Youtube’un kazanamaması, Youtube’un sonu olabilir! Bakalım önümüzdeki günlerde, bu davalar nasıl sonuçlanacak.

kaynak!

Bu yazıyı beğendiyseniz RSS akışına abone olarak yeni yazılarımızı e-posta aracılığıyla takip edebilirsiniz. Bu link ile abone olabilirsiniz.

0 yorum var.: