Firefox Avrupa'da güç kazanıyor

Firefox Avrupa'da güç kazanıyor

Benim de tercih ettiğim internet tarayıcısı firefox avrupadaki kullanıcı sayısını %7 arttırmış, tabi bu iyi bir haber sayılır ganımca(=)) daha gelişmiş bir firefox çıkar belki ilerde neyse ben gene fazla uzatmadan konuya geçeyim =)
----------------------------------------------------
Fransız web araştırma şirketi XiTi'nin yayınladığı verilere göre Internet Explorer'ın en önemli rakibi Mozilla Firefox kullanıcı sayısını bir yılda yaklaşık %7 artırdı.
Firefox Avrupa'da güç kazanıyor
19 Temmuz 2007
Fransız web izleme ve araştırma şirketi XiTi'nin yayınladığı verilere göre geçtiğimiz dört ay içerisinde Avrupa'nın 32 ülkesini kapsayacak biçimde yapılan araştırmalarda Firefox'un kullanıcı sayısıyı %3.1 artırdığı tespit edildi. Çıkışından bu yana hızla yükselerek bir çok kullanıcının bir numaralı tercihi olmayı başaran Firefox 2006 yılının Temmuz ayında yaklaşık %21'lik bir paya sahipken, bir yıl aradan sonra bu oranı %28'e taşımayı başardı.

Mozilla Avrupa birimi başkanı Tristan Nitot, gelişmeden büyük memnunluk duydukların belirterek bir yandan da Microsoft'a dokundurmayı da ihmal etmedi. Tekelciliğin yeniliğin önündeki en büyük engel olduğuna dikkat çeken Nitot, kullanıcılarına daha iyi hizmet sunmak için bundan sonra da canla başla çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

Toplam pazar payına bakıldığında Microsoft'un %66.5'lik bir oran yakaladığı görülürken, özellikle Doğu Avrupa'da ise Firefox'un müthiş bir performans gösterdiği gözden kaçmıyor. Örneğin Slovenya'da %48'lik bir oran yakalayan Firefox; Polonya, Macaristan ve Hırvatistan'da da %40'lık bir payı elinde tutuyor. Bu yükselişin arkasında yatan sebebin söz konusu ülkelerdeki Mozilla geliştirme takımlarının ve kullanıcı destek forumlarının sıkı çalışmasına bağlı olduğunu ifade eden Nitot, Microsoft'a Firefox'un gelişimini ciddiye almaları yönünde tavsiyede bulundu.

Bu yazıyı beğendiyseniz RSS akışına abone olarak yeni yazılarımızı e-posta aracılığıyla takip edebilirsiniz. Bu link ile abone olabilirsiniz.

0 yorum var.: