Bilgisayar, artık damada yenilmeyecek

Bilgisayar, artık damada yenilmeyecek


Bilgisayar, artık damada yenilmeyecek

Kanada Alberta Üniversitesi'nden yazılım uzmanları, yaklaşık 500 milyar kere milyar kombinasyonun tamamını yüklediği bilgisayarı dama yenilmez kılmayı başardı.

ABD'de yayımlanan Science dergisinin son sayısına göre, Kanada'daki Alberta Üniversitesi'nden yazılım uzmanları, bilgisayara, damadaki bütün varyasyonların yani, yaklaşık 500 milyar kere milyar kombinasyonun tamamını içeren bir yazılım yükledi. Chinook adını verdikleri yazılımın yüklendiği bilgisayar, böylece yenilmez hale geldi.

Uzmanlar, ne kadar usta olursa olsun bir dama oyuncusunun Chinook’u asla yenemeyeceği görüşünde birleşti. Bilgisayar teknolojisi ve yapay zeka alanında çıtayı yükselttiklerini belirten ekibin başkanı Jonathan Schaeffer, yazılımı hazırlarken, dünyanın önde gelen damacılarının tecrübelerinden yararlandıklarını söyledi. Dama programı için 1989 yılından beri günde ortalama 50 bilgisayarda çalışılıyordu.

Bu yazıyı beğendiyseniz RSS akışına abone olarak yeni yazılarımızı e-posta aracılığıyla takip edebilirsiniz. Bu link ile abone olabilirsiniz.

0 yorum var.: