ADSL hızını etkileyen faktörler nelerdir?

ADSL hızını etkileyen faktörler nelerdir?

ADSL hızını etkileyen faktörler nelerdir?

Internet erişiminiz, telefon hattınızdan, Internet servis sağlayıcınıza ulaşana kadar, aşağıdaki faktörlerden etkilenir.
ADSL Modem/Router’ın performansı

Kullandığınız cihazın performansı, ADSL erişiminizin hızı ve kesintisizliğini etkiler.

Telefon hattı ADSL erişiminin kalitesini belirleyen en önemli etkenlerden biridir. Telefon hattı olarak döşenmiş olan bakır kablo, ince bir kablo ise aynı anda daha az veri taşınabilecektir. Kabloda olabilecek etkileşimlerden ya da başka sebeplerden kaynaklı gürültüler, ADSL erişiminin yavaşlamasına ya da sağlanamamasına sebep olabilir. Telefon santrallerindeki yoğunluk, abonenin veri trafiği, Internet servis sağlayıcının Internet bulutuna ulaşamamasına ve yeterli veriyi sağlayamamasına neden olur. ADSL, uzaklık arttıkça hızın azaldığı bir iletişim teknolojidir. İdeal koşullarda, merkezi cihazların kurulu bulunduğu santralden 5.5 km mesafe uzaklığa kadar, 512 Kpbs’ye kadar hızlarda ADSL sağlanabilmektedir. Kullanılan merkezi cihazların performansı, ADSL erişiminizin hızı ve kesintisizliğini etkiler. Hizmet aldığınız servis sağlayıcının karasal ve uydu Internet çıkış kapasiteleri Internet erişiminizin performansını etkiler.

Bütün bunların yanında, kullanmakta olduğunuz bilgisayarın durumu da Internet kullanımınızı etkiler. Örneğin, bilgisayarınıza interneti kullanan bir virüs bulaşmışsa, bu virüs programla internetinizi paylaşmak durumunda kalacağınızdan, kullanım hızınız düşer.

KAYNAK!

Bu yazıyı beğendiyseniz RSS akışına abone olarak yeni yazılarımızı e-posta aracılığıyla takip edebilirsiniz. Bu link ile abone olabilirsiniz.

0 yorum var.: